Kaptan Amerika


Konuya baslamadan once size cok onemli ve isinize yarayacak bir bilgi vermek istiyorum. Tatile gitmeden once kesinlikle tatilpanosu.com adresine goz atin. Size cok buyuk katkisi olacak bu siteyi tatilpanosu.com adresini kesinlikle unutmamanizi tavsiye ederim. 

Son zamanlarda yapılan en “reklam” filmlerden bir tanesiydi, belkide dünyanın en reklam filmi. Tamamen Amerika’yı övmek uğruna yapılmış sanat veya kaliteden tamamen uzak bir yapıya sahipti. Genel olarak Amerika iyiliğin kalbi, düşmanı ise şeytan ve insanları öldürme hedefinde birisi. Film senaryosu acemice sadece Amerika’yı övmek uğruna yazıldığı için konu ve kurguda tamamen kaliteden yoksun olmuş. Nasıl bir ırkçı böyle bir filme imza atar anlamak çok güç. Irkçılığın tavan yaptığı filmde Adolf Hitler’in Irkçı yapısını bir kaç katına çıktığını anlamak çok kolay. Esasında bütün Amerikan yapımı filmlerde Amerika milliyetçiliğini görebiliyoruz fakat bu film sadece bu milliyetçilik üzerine kurulmuş ve olayı fazlaca bayalaştırmış. Filmin neredeyse tamamı mantık yapısıyla zıtlaşıyor bu sebepten ötürü filmden mantık arıyorsanız kesinlikle izlememelisiniz. Eğer hala izlemediyseniz kurtarmış olduğunuz 2 saat cebinizde.

Kaptan Amerika’nın elinde ki şu koruma kalkanına değen 100 mermiden bir tanesi o kalkan haricinde bir yere neden değmediği ise oldukça ilginçtir. İçerisinde mantıkla zıtlaşan bir durum mevcut. En saçma kısımı ise karşıdaki kötü adamın şeytan kılıklı olması ve tüm dünyayı yok etmeye çalışmasıydı. İnsan neden böyle birşey yapsın ki? Amerikalı Kaptan Amerika tüm dünyayı sonunda kurtardı. Filmi 2 kere ciddi anlamda kapatmayı düşündüm fakat kapatmadan en sonunda ne olacağını görmek istedim. İşte olayın en güzel yanı sadece son kısmıydı.

Yivs.Net Değeri : 45

2 Responses to “Kaptan Amerika”

  1. Onurcan mazlum says:

    Sizin filmden anladığınız ancak bu kadar filmin ne önemi var ki varsa yoksa milleyetçilik daha milliyetciliğin tanımını bilmeden filmi eleştiriyorsunuz yazık o filmler bazen zevk bazen ders vermek içindir ama siz konuyu çok açtınız teşekkürler

  2. Erdoğan Bayın says:

    Yazıyı yazan kişi o kadar basit mantıklarla eleştiri yapmışki anlamak gerçekten çok güç. Teknik olarak hiç eleştiri söz konusu değil. Tamamen Amerika Eleştirisi üzerinden değerlendirme yapılmış. Yani Captan Amerika’nın 1,25 Boyundan birisi olup 1,90 boyuna çıkarıldığı saçma gelmiyorda kalkanından kendisine isabet etmeyen yada yere isabet etmeyen kurşunmu saçma geliyor :) İşi amerikacılıık noktasına getirirsek adamın ismi Zaten Captan Amerika.

    Bir kaç teknik yorum ben yapayım bari. Bu filmde Marvel Studiosu biraz alışılmışın dışına çıkmış. Genel anlamda bu tarz filmlerini fantastik kurgular üzerine yapan marvel bu sefer biraz aksiyona kaçmış. Ama bana sorarsanız filmdeki eksik yönlerden biriside Thor2’de olduğu gibi bir misafir marvel oyuncusunun gelmemesiydi. mesela son sahnede kaptan americanın suya düştüğü anda Iron Man’nin Gelip onu kurtarması gibi birşey olabilirdi. Bu tarz süprizler izleyicileride etkileyebiliyor. Bana sorarsanız gayet başarılı bir çalışma yapmış marvel.

Düşüncelerini Paylaş