Adana Sıfır Bir Dizisi

sifirbirYakın bir zamanda İnternet üzerinden yayınlanmaya başlayan “Sıfır Bir” isimli Adana dizisini inceleyelim, bir kaç not düşelim istedim. Her ne kadar Adana desem de Türkiye çapında bir yapım olduğunu belirtebilirim. Dizinin yönetmenliğini “Kadri Beran Taşkın” üstlenmekte, kendisine tavsiyem Kurtlar Vadisi, Eşkiya Dünyaya Hükümdar olmaz tarzı dizilere gelerek eğitim vermesidir. Kurtlar Vadisi’nin saçma silah sahnelerinden sonra Sıfır Bir dizisinin benzer sahneleri başarısı üst seviyede. Yapılan çalışmaya kadro tamamen inanmış olduğunu belirtebilirim.

Senaryo yazarı her ne kadar “Bay X” olsa da elbet bir gün ortaya çıkıp kendisini açıklayacaktır. İlgili arkadaşa herşeyi bir şekilde tüketmemesi gerektiğini tavsiye edebilirim. Çünkü; dizi bu seyir ve hızda giderse 4. sezon sonrasında kendini tekrarlama kısır döngüsü içerisine girecektir. Kendini kanıtlama ihtiyacı ve açlığının farkındayım. Fakat; 2. sezon finaline kadar kendini tekrar eden 3 savaş yaşandı.

Senaryoda bir ana hedef, onlarca alt hedef verilmelidir. Yani; bir ana hedef eksikliğinin olduğunu belirtebilirim. Adana’nın en babası mı olmak istiyor, yoksa; senaryo yarın destek alıp İstanbul’a mı gelir? Yani konuyu kendisi nereye götürecek bir şekilde haberdar etmesi gerekmektedir. Adana içerisinde takıl kalırsa bir baş yapıt ortaya çıkamaz.

İlk 2 sezonu bir köşeye atıp, 3. sezon yazımında herşeyi baştan yorumlanması gerekir. Kısır döngü sıkar ve insanları uzaklaştırır. Uzun yıllık bir çalışma ancak oldukça büyük hedefler ve gerçek hayal gücü ile gerçekleşir. Benim şiddetli tavsiyem Adana’da ana hedefini/misyonunu tamamlayıp kadroyu İstanbul’a getirmektir. Bir şekilde 3. sezon veya 4. sezon sonrasında ulusal bir kanalla yayınına devam edebilir. Bende kendilerinin sadık izleyicilerinden birisi olarak kalabilirim. Fakat; biraz önce de belirttiğim gibi küçük kısır döngüye düşmek üzereler ve acil ana hedef gerekmektedir.

Devamını Oku

Diriliş Ertuğrul

Tekden Film‘in üstlendiği yapım, Mehmet Bozdağ tarafından kaleme alınıyor. Dizinin öne çıkan bir çok eksikliği olsa da diyalogları, milli benliğimize dokunuşları keyif verici. Birinci sezonunu tamamladığımızda öne çıkan temel soru bütçe konusu olmasıdır. Düşük bütçesiyle maalesef istenilen ve arzulanan bir görsel şöleni bize sunamıyor. Son dönemlerde TRT’den gelen muhteşem diziler ise TRT’ye olan bakış açımı oldukça değiştirdi. Özellikle “Leyla ve Mecnun” dizisi gibi yapıtlar sektörün geleceği için ciddi umut verici yapıtlar olarak durmakta. İMDB’de ise ilk 10 arasına giren Leyla ve Mecnun dizisi, ilk sıranın hayal olmadığını gösterdi.

Devamını Oku

Çalıkuşu Dizi Eleştirileri

Son dönemlerde Türk Dizilerine olan ilgimde olabildiğince bir değişiklik başladı. Bu değişikliğin temelinde bir kısmını izlemiş olduğum “Kuzey Güney” dizisi yattığını belirtebilirim. Bir çok kişide olduğu gibi benimde ilk okuduğum roman “Çalıkuşu” romanıydı. Her zaman romandan beyaz perdeye aktarılan yapımlara ilgim olmuş ve daha iyi bir kurguyla sahnelendiğini düşünmüşümdür. Çalıkuşu’nun da “Ay Yapım” ile güzel bir yapım ortaya koyacaklarına emindim. Nitekim düşündüğümden farklı olmadı ve karşıma gerçek bir sanat eseri çıktı. Bu zamana kadar izlediğim Türk filmlerini ne kadar ağır derecede eleştirdiysem, Çalıkuşu’nu da o kadar öveceğimi belirtebilirim.

Yıllarca Amerikan Romantik Filmlerini, Romantik Sandık

Uzun süredir Amerikan yapımı şişme bayat romantik filmleri, gerçek ve muhteşem filmler olarak düşünüp izledik. Türklerin neden bu kadar güzel romantik filmler yapamadıklarını düşündük. Fakat tüm bu tabuları baştan aşağı yıkacak bir dizi Kanal D ekranlarında gösterilmeye başlandı.

Çalıkuşu dizisi için bir dizi tabiriyle yaklaşmak o diziye gerçekten bir hakaret olur diye düşünüyorum. Karşımızda gerçekten bir sanat eseri var. Elbette ufak eleştirilerimiz, önerilerimiz olacak fakat şu ana kadar kesintisiz ve soluksuz, reklamlarıyla beraber izlediğim bir dizi yapılmış.

Devamını Oku